Bazeni s PVC oblogo so lahko zidani ali betonirani. Pri obliki in dimenzijah imate proste roke in lahko si zamislite poljubne oblike in dimenzije. Bazeni s PVC oblogo so najpogosteje izvedeni bazeni. Občutek v takšnem bazenu je zelo prijeten, saj delujejo kakor da hodite po mehki podlagi.
Pri obdelavi sten je potrebno biti zelo pazljiv, kajti v primeru nepravilnosti na stenah ali tleh, se bodo vse te nepravilnosti kasneje videle, predvsem zvečer ob prižgani luči. Tesnenje bazena vam zagotavlja PVC obloga. Na izbiro imate različne enobarvne PVC obloge, ter veliko izbiro dekornih PVC oblog z vzorci.
Nekaj slik izvedenih bazenov si lahko ogledate v galeriji.
Bazeni v katerih je položena keramika so lahko poljubnih oblik in dimenzij. Bazeni s keramiko so zelo elegantnega izgleda, še posebaj bazeni izvedeni z mozaikom. Izbira ploščic ali mozaika je zelo široka, zato vam priporočamo da se pred izbiro posvetujete z arhitektom, kateri vam bo zasnoval celostno podobo, tako da bo bazen sovpadal z okolico. Seveda lahko celostno zasnovo uredimo za vas tudi mi.
Bazeni s keramiko morajo biti izvedeni z vodotesnega betona in pred polaganjem keramike testirani na vodotesnost. Glede oblike bazena je potrebno biti malo pazljiv ali bodo v bazenu ploščice ali mozaik. Če bodo v bazenu ploščice je priporočljivo, da nimate preveč kompliciranih linij, kajti v nasprotnem primeru boste imeli zelo dosti prirezovanja in oblikovanje ploščic. V primeru, da se odločite za izvedbo z mozaikom so lahko linije tudi precej zaokrožene, saj je možno mozaik zelo prilagajat obliki bazena.
Poliestrski bazeni so bazeni določenih oblik in dimenzij. Pri tej vrsti bazenov imate na razpolago veliko izbiro modelov in velikosti, tako da boste z gotovostjo našli bazen za sebe. Barvna izbira je sicer manjša kot pri bazenih s PVC oblogo, vendar vse klasične barvne izvedbe so vam na razpolago.
1. Skimerski bazen je bazen kateri ima na robu bazena vgrajen skimer. Skimer je element kateri v sebe srka vodo in s tem čisti umazanijo z vodne gladine. Pri skimerskih bazenih je nivo vode 7-10cm pod zgornjim robom bazena.
1 - skimer
2 - talni odtok
3 - sesalna šoba (opcija)
4 - usmernik povratne vode
2. Bazen s prelivnim robom je bazen kateri ima na eni, dveh, treh ali vseh stranicah prelivni rob. Voda se preliva preko roba bazena v prelivni kanal, s čemer se čisti umazanija iz vodne gladine. Če ima bazen prelivni rob po vseh stranicah bazena je nivo vode do zgornjega roba bazena. Pri bazenu s prelivnim robom je potreben še dodatni bazen, tako imenovani kompenzacijski bazen v katerega se izliva voda iz prelivnega kanala.
1 - kompenzacijski bazen
2 - prelivni kanal
3 - stenski zajem
4 - talni zajem
5 - talni odtok
6 - usmerniki povratne vode
Predpisi in zakoni, ki jih upoštevamo pri gradnji bazenov so sledeči:
1. Pravilnik o minimalnih higienskih zahtevah, ki jih morajo izpolnjevati kopališča in kopalna voda v bazenih Ur.L.RS 59/2015 - 2455
2.1. Pravilnik o tehničnih ukrepih in zahtevah za varno obratovanje kopališč in za varstvo pred utopitvami na kopališčih
2.2. Pravilnik o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o tehničnih ukrepih in zahtevah za varno obratovanje kopališč in za varstvo pred
utopitvami na kopališčih Ur.L.RS 56/2006 - 2359
3. Zakon o varstvu pred utopitvami Ur.L.RS 42/2007 - 2288
4.1. Pravilnik o razvrstitvi kopališč in organizacijskih ukrepih za varstvo pred utopitvami Ur.L.RS 88/2003 - 4084
4.2. Pravilnik o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o razvrstitvi kopališč in organizacijskih ukrepih za varstvo pred utopitvami
© 2014-21 by Loral